Za těch pár měsíců se mi zde sešly různé přírůstky těchto mikrokontrolérů, tak vám je trochu představím.

Arduino Mega

Největší je Arduino Mega. Je to deska s mikroprocesorem ATmega2560. Obsahuje 52 digitálních I/O pinů (z nich 14 lze použít jako PWM výstupy), 16 analogových vstupů, 4 UART (sériové hardware rozhraní), 16 MHz krystalový oscilátor. Má 8kB SRAM, 4kB EEPROM a 256kB flash. Konektor je USB, typ B. Takže takový Bivoj.

 

Arduino Uno

Nejrozšířenější zástupce z celé rodiny. Většinu příkladů na netu najdete právě s ním. MCU je ATmega328. Obsahuje 14 digitálních vstupů/výstupů a 6 analogových. Běhá opět na 16MHz. Má 2kB SRAM, 1kB EEPROM a 32kB flash. Konektor je USB, typ B.

 

Arduino Nano

MCU je ATmega328. Obsahuje 14 digitálních vstupů/výstupů a 8 analogových. Běhá opět na 16MHz. Má 2kB SRAM, 1kB EEPROM a 32kB flash. Konektor je USB , typ Mini-B.

 

 

Arduino Leonardo Pro Micro

Umí emulovat klávesnici a myš. MCU je ATmega32U4. Obsahuje 20 digitálních vstupů/výstupů, z toho 12 analogových. Běhá opět na 16MHz. Má 2,5kB SRAM, 1kB EEPROM a 32kB flash. Konektor je USB, typ Micro-B.

 

Pozn. Po týdnu hledání s velkým tahem na branku se mi díky tomuto dokumentu konečně podařilo naprogramovat tento čip. Programování má svá specifika. Upload sketche se podařil ve verzi Arduino IDE 1.8.6 a při uploadu se musí dvakrát zmáčknout Reset tlačítko (tím se uploader v IDE podaří sesynchronizovat s bootloaderem v čipu). Protože tento board není vybaven Reset tlačítkem, musel jsem toto tlačítko připojit mezi RST a GND piny. Jako board jsem měl navolen Arduino Leonardo i Arduino/Genuino Micro. Po uploadu se čip nevrátí na dříve navolený COM port, ale stačí ho odpojit a zase připojit a tím ho PC znovu nadetekuje. Uff, byla to fuška, ale zadařilo se. Čip bude vhodný pro 0.96“ OLED displej, neboť jen samotný displej si z SRAM ukousne rovný 1kB, takže oněch 0.5 kB navíc oproti ATmega328 se bude hodit.

Leonardo_bb

Arduino Pro mini

Začínáme zmenšovat. V podstatě shodné jako UNO, jen menší, tzn. vhodné pro bastlení finálních obvodů. Vyrábí se ve dvou verzích. MCU je ATmega328 nebo Atmega168. Obsahuje 14 digitálních vstupů/výstupů a 8 analogových. Běhá na 16MHz nebo 8MHz. Má 2kB SRAM, 1kB EEPROM a 32kB flash nebo 1kB SRAM, 512B EEPROM a 16kB flash. Takže to, co si vyzkoušíte na UNU, pak překlopíte do tohoto pidimužíka. Protože této desce chybí USB, musí se programovat přes CP2102, což je převodník z USB na TTL, který na chvíli připojíte při uploadu programu do Arduina.

Piny propojíte takto:

CP2102 Pro Mini Poznámka

DTR        DTR

TXD        RXD

RXD       TXD

+5V        VCC       platí pro verzi Pro Mini na 5V

GND      GND

3v3         VCC       platí pro verzi Pro Mini na 3,3V

 

Attiny85

Pokud si myslíte, že již nelze zmenšovat, tak lze. Pozor, obrázky jsou pořád stejně velké, jen ten metr se nějak nafukuje. Pravda, toto Arduino už je slaboučké. Jeho parametry: MCU je AVR. Obsahuje 6 analogových vstupů/výstupů. Běhá na 8MHz. Má 512B SRAM, 512B EEPROM a 8kB flash. Konektor je USB, typ A. Co říkáte na tohle miminko?