Jak jste asi z jiných mých článků postřehli, tak jsem vozíčkář už s pár křížky na hřbetě. Roky přibývají, sil ubývá, proč si život na vozíku neusnadnit nějakou dopomocí a přitom rozšířit vozíčkářský akční radius. Pátral jsem, pátral a našel toto.

Img-20210118-wa0007  

Oč se jedná? Je to adaptér, připínaný na stávající vozík, který obsahuje elektromotor s baterií a k tomu navrch s brzdami a řídící elektronikou. U choďáků se tomu říká elektrokolo, zde tomu říkejme eHandBike (eBike, bike).

14.ledna 2021 – Přišel balík

Chtěl jsem si k Vánocům udělat radost za 25tisíc, sice tato stavebnice dorazila až v lednu, takže to pod stromeček nevyšlo, ale to nevadí, neboť venkovní počasí vyjížďce po lese zrovna nenahrává. Pokud by někoho tato atrakce zaujala, mohu vám ji za uvedenou cenu pořídit.

Img_20210113_150651

Img_20210113_151704

Samotná montáž trvala cca 2 hodiny. Připínací mechanismus je natolik univerzální, že si troufám tvrdit, že ho lze připojit k jakémukoliv vozíku. Zatím jsem mohl trénovat jen po bytě, ale už to mě nadchlo.

Img-20210113-wa0005  

Trochu parametrů: motor 350 W, baterie 42 V, 8.4 Ah, 3 rychlosti, zpátečka, klakson, světlo, dvě kotoučové brzdy kombinované s parkovací, kolo 12 palců, váha 13 kg, z toho 4 kg odnímatelná baterie, dojezd cca 20 km, rychlost 20-30 km/hod. Vejde se do kufru běžného auta. Neskutečný rejd, otočí se na pětníku. Snad to bude dostatečné i do lehčího terénu. Po krátkém zácviku mám adaptér připnutý k vozíku do minuty, odepnutí je záležitostí půl minuty, i při mých gramlavých rukách a bez cizí dopomoci.  Už nyní cítím ten závan svobody, kterou s tímto adaptérem vozíčkář získá. Vlastně kombinuje výhody električáku s mechanickým vozíkem a zahazuje nevýhody električáku, který je těžký a sami ho do auta nenaložíte. Mohu srovnávat pocity ze svobody jízdy autem a na čtyřkolce. Autem dojedete daleko a rychle, ale do obchodu s ním nevjedete. Na čtyřkolku se blbě leze a nemůžete všude (např. u letiště mně obtěžovali policajti, že tam nemám co dělat). A toto je další level. Snadná a rychlá obsluha, naproti tomu menší dojezd, menší rychlost, ale můžete všude, přesně tak na toulání po lese nebo městě bez toho, že potřebujete něčí doprovod, a přitom navštívíte pro mechanický vozík i nepřístupný terén, vyhlídky, obchody či galerie.

Další postřehy budu doplňovat průběžně, hlavně ty z reálných jízd. Hned zítra mě jedna cca pětikilometrová čeká, nechce se mi tahat auto a má být relativně teplo, takže uskutečním venkovní premiéru.

20.ledna 2021 – Venkovní premiéra

Tak premiéra se povedla, jel jsem na oční na středisko. Přijel jsem tam v dokonalém předstihu 20 minut. Zpátky jsem chtěl něco i vyfotit, ale měl jsem rozkapané oči, moc jsem se kochat nemohl, a navíc mi zdechnul mobil, protože jsem testoval navigaci pro pěší a baterka holt nevydržela. Ještě jsem zkoušel, jakou rychlost se z něj dá vyždímat. Tak na rovině mi budík ukázal 20 km/h na půl plynu na 3.rychlost. Až doma mi došlo, že jsem si navolil omezovač rychlosti na oněch 20 km/hod, takže mě to víc nepustilo. Ono jet větší rychlostí s poměrně úzkým vozíkem je už trošku o ústa.

22.ledna 2021 – Testování kopečků

Dnešek bylo krásně, sníh slezl, takže další vyjížďka se přímo nabízela. Neměl jsem dnes žádný cíl, věnoval jsem se problematice, jaké kopečky dokáže vyjet a byl jsem mile překvapen. Celkově jsem jezdil něco přes hodinu, najel 10 km a z baterky ubyla jedna čárka ze čtyř. Zatím ji nabíjet nebudu, abych zjistil, kolik se na jedno nabití baterky dá najet kilometrů.

Img_20210122_150534