První stovka

Nebudu popisovat každou jednotlivou cestu, to by toho bylo asi moc. Přestože je začátek března, využívám každého hezkého dne k vyjížďce a zjišťuji, že i přes tuto zimu se najde hezká řádka dní, kdy se vyplatí vyrazit na výlet. Popíšu spíše postřehy, dojmy, jednotlivé objevy a vylepšení. Budu přikládat mapky projetých tras a hned mě napadá, k jakým vylepšeníčkům ohledně map jsem došel. Začal jsem s denním profilem, co nabízí Google pod pojmem časová osa.

2021022020210223

Je to příliš hrubé, mapa nepropracovaná, velké výpadky v zaznamenávané trase. To mě přivedlo na myšlenku, že musí existovat nějaká prima aplikace zaznamenávající polohu. Našel jsem pod Androidem apku GPS Logger. A poté, co jsem ji nastavil, aby nepodléhala režimu usínání z důvodu šetření baterie, tak jsem nezaznamenal žádné výrazné výpadky trasy. Tato apka generuje trasu cesty v GPX a KML formátu. Pro lepší mapy jsem přešel na Google Earth (umí import dat KML i GPX)

20210224  21010225

 a nyní na Mapy.cz od Seznamu (umí import GPX).  Proč Mapy.cz? Protože mají turistické mapy s podporou cyklotras, vykreslení výškového profilu, zobrazení počasí na trase a dnes (tj.7.3.2021 – cesta do Prokopského údolí) jsem použil i plánování trasy a následnou navigaci po trase. Vše nádherně funguje.

202102262102030320210306

Dokonce Mapy.cz umí i tzv. Stopaře (což je náhrada za mého GPS Loggera), tak nevím, zda na něj nepřejdu kvůli snazšímu zpracování ujeté trasy. Jak vidíte, grafická úroveň záznamu se zvedá do přijatelné podoby.

Jako třešinku na dortu si schovávám aplikaci Route Generator pro animaci pohybu na mapě. Až ji budu umět, tak se jistě pochlubím výsledkem. Tím zatím končí mé postřehy ohledně cyklonavigace.

Nyní hardwarové postřehy k biku. Pořád říkám bike, ale po první ujeté stovce kilometrů bych ho už měl pojmenovat. Bude se jmenovat Bivoj, protože je silný a všude mě tahá. Přijíždím z cest vždy parádně zasraný, protože bláto je na cestách všude a Bivoj má pouze malý blatníček, který nezabraňuje tomu, aby bláto nelítalo až na stupačku, moje boty a nohavice. Už jsem mu na Ali objednal zástěrku a netrpělivě ji vyhlížím. Další nutnou věcí je zpětné zrcátko. Kdo se má furt rozhlížet? Zrovna dnes do Prokopského údolí vyrazila půlka Prahy (ta druhá byla určitě v Divoké Šárce, jak jsem se před pár dny přesvědčil). Koronavir nekoronavir. Hlavu jsem si mohl ukroutit. Chodci zleva zprava, cyklisti zepředu, zezadu. Ještě že s Bivojem budím trochu více respektu a zájmu, ale pokud se k někomu blížím zezadu, tak nebývám slyšet, protože elektromotor je poměrně tichý. Konečně jsem přišel na chuť roušce, pořád jsem si funěl na brýle a neviděl jsem pořádně na cestu. Ale dnes při poměrně mrazivém dni jsem ocenil, že pod rouškou je relativně teplo na pusu.

Trochu mě trápí Bivojův dojezd. Jen trochu, dnes jsem ujel 26 km, zadek i tělo už říkalo dost, a přitom ještě zbývala čtvrtka baterie, ale nechci dojíždět tak na knop, baterii to prý moc nesvědčí.

20210307  

Moje představa je dojezd kolem 40 km, čemuž odpovídá baterie s kapacitou 14Ah. Tudíž jsem na Ali tuto baterii objednal a k němu i hezké pouzdro. Bude to chtít trochu bastlení, až ji na Bivoje budu instalovat, ale i na to se těším.

Včera jsem konečně vyzkoušel tempomat. V návodu se tomu říká Cruise režim a v defaultu jsem ho z továrny měl vypnutý. V servisním menu (pod položkou C7) jsem ho povolil. Pak jsem si počkal na hezkou rovinku, vytáhl rychlost nad 7 km (nutná podmínka pro zapnutí tempomatu) a aktivoval Cruise režim (dlouhým stiskem šipky dolů na displeji). Paráda. Nemusel jsem kroutit plynem a pravačka odpočívala. Deaktivovat ho lze aktivitou na brzdách nebo displeji.

Přemýšlím nad odlehčením Bivoje, protože ho parkuji v kufru auta, abych si nenosil bláto domů. Postup pro parkování je, že sundám těžkou baterii, abych odlehčil a pak ho zvednu do kufru. Je to dost na hraně ho zvednout přes zadní práh kufru auta a nějaké to kilo dolů by se hodilo. No a první adept na redukční dietu je stojánek, na kterém Bivoj stojí, když ho nemám připnutý k vozíku. Je zbytečně robustní a několikrát jsem se s ním tak zasekl, že překážel v jízdě i při přehazování do kufru. Pohledám na netu, jak to řeší u jiných typů ebiků pro vozíčkáře. Stejná písnička jsou ramena k připnutí k vozíku. Dle mého názoru zbytečně těžká a masivní. Vidím, že budu muset hodit řeč s Jurou, třeba něco vymyslíme. Má stejný bike jako já, tudíž bude vědět, o čem je řeč, a navíc je strojař.

Animace tras

Slíbil jsem výsledky z programu Route Generator. Pro působivou animaci jsem nejdříve musel vyrobit transparentní ikonku vozíčkáře na ebiku, protože na netu jsem ji nikde nenašel. Asi jsem první, kdo se touto problematikou zabývá. Je hezké být průkopníkem. Pak jsem se trochu potrápil s tím, kde se tato ikonka v programu dá navolit; nápověda v tomto směru není úplně jasná (a taky jsem si seděl na očích). No a zde je výsledek. Stačí kliknout.