Abych si trochu odpočinul od modelování (například jen rozvody a odpady vody jsem předělával snad třikrát a rozpohybovat model invalidní plošiny se podařilo až po týdnu práce díky objevení chyby v programu Sketchup), vrhnul jsem se na tvorbu webu. Jednak už je za mnou hodně věcí vidět, takže je možné jít s kůží na trh a pochlubit se, a za druhé nazrál čas požádat některé nadace o finanční příspěvek na podporu projektu. K tomu se určitě web bude hodit. Mám dobré reference na webhosting Banan.cz. Kdysi jsem pár webů udělal, takže jisté zkušenosti a představy mám, jen bych to rád udělal pokud možno profesionálně, aby se web nemusel dodatečně příliš předělávat. A jsme znovu u učení mučení. Mám štěstí, že mě samostudium baví a nevadí mi to.

Pokračuji v modelování, bydlík získal rozvody plynu. Plynem bude napájena absorpční chladnička, dvouvařič a bojler. Otazník visel nad plynovým topením, ale dvoudenním prolézáním modelů na netu jsem se rozhodl (i po konzultaci s Jirkou) pro naftové topení. Rozhodlo to, že dostupné plynové topení bylo neskladné a přece jen s plynem chci šetřit. Z nabídky asi 8 různých výrobců nakonec vyhrál Planar 2D. Éto óčeň balšája růskaja těchnika. Teď si tedy dělám legraci, protože to je takový krásný malý brouček, který se snadno vejde do podlahy vlevo od posuvných dveří. Doufám, že bude robustní a vydrží. Vývod tepla bude ve skříňce pod postelí (u čela postele). Ale ještě zpět k plynu. Bydlík bude vybaven externí přípojkou pro venkovní vaření a gril, vešla se vedle plošiny. K tomu jsem našel šikovný kufříkový skládací gril.

Znovu jsem předělal stůl. Původní návrh měl dvě stojiny coby nohy, ale ty značně překáží životu vozíčkářskému, tak jsem je nahradil jednou stojinou, šikmo zapřenou do rohu obytné části, takže by noha měla překážet podstatně méně. Nyní se skládá nahoru, aby se tam vešla tak dlouhá stojina. Lze ho provozovat i polosložený, v tom případě má poloviční šířku. Zde je výsledek.

12.12.2015

Hezké datum, že? A v tento hezký den jsme měli večer s Jirkou jednu z nepravidelně pravidelných „brainstormingových“ porad po Skypu. Popíšu, jak to přibližně probíhá. Základ je mít po ruce víno, u toho se dobře povídá. Pak podle toho, která strana se chce „chlubit“, nasdílí přes Skype obrazovku tomu druhému, takže vidí plochu monitoru vzdáleného počítače. Jirka začal a pochlubil se svými úspěchy v programu Zoner na úpravu fotek. Pak jsem přišel na řadu já a role se obrátily. Seznámil jsem Jirku s dosaženými úspěchy (v tomto případě to byl předělaný stůl, naftové topení, vanička ve sprchovém koutě složená ze čtyř odtokových žlabů, nabarvení komponent bydlíka do reálnějších barev a textur). Probírali jsme otázky kolem nového webu a také nápad, zda nepoužít venkovní gril zároveň i jako vnitřní a vařit na něm i vevnitř. Tento nápad ale musí trochu dozrát, ale ušetřilo by to něco z celkové váhy (protože proč mít vařiče dva, když to zvládneme s jedním, že?). Tak takhle se bavíme třeba 3-4 hodiny a kolem půlnoci začínáme zívat a jsme už celkově „zmožení“.

21.12.2015

Taky hezké datum. Předevčírem jsme seděli opět s Jirkou na Skypu. Potřeboval jsem rozhodnout jaký bojler zvolit pro ohřev vody. Prozatím si pod kuchyňkou hověl Henry GE (na plyn a 230V), ale nechtěl se mi tam dost dobře vejít. Přečníval asi o centimetr, než dovoloval prostor ve vnitřní podlaze a navíc je u něj striktní požadavek na boční montáž na stěnu bydlíku. Při pročítání diskusního fóra jsem narazil na nápad použít pro ohřev teplé vody našeho naftového topení Planar 2D ve spojení s bojlerem Truma Therme TT2, který se dá právě na toto topení napojit (kromě toho topí na 230V). Málem jsem z toho nápadu nemohl ani usnout. Takže následovala porada s Jirkou, kam jej umístit a v jaké pozici. Stálo to skoro dva dny práce, ale výsledek je vidět na obrázku. Nyní si oba broučkové (Planar a Truma) hoví pěkně bok po boku spolu. Překreslování rozvodů vody se začíná stávat mojí oblíbenou činností.

 

25.12.2015

Začal jsem řešit rozvod elektriky. Bydlík bude mít rozvod jak 230V (toto napětí bude získávat buď z měniče 12/230V nebo z externí zásuvky, pokud se budeme moci „připíchnout“ kabelem na externí zdroj elektřiny), tak rozvod 12V (ten bude „cucat“ šťávu z palubních baterií). Většinu spotřebičů plánuji na 12V, neboť přeměna na 230V je dosti neefektivní. Některá zařízení ale na 12V nelze provozovat, namátkou mikrovlnka, kávovar, bojler či motomed[1]. Zbytek zařízení předpokládám na 12V. Udělám zde drobný výčet: osvětlení na LED žárovky a LED pásky, invalidní plošina, notebook, LCD monitor, tablet, chladnička (vybral jsem typ, který umí i 230V), řízení naftového topení, nabíječky tužkových baterek, akumulátorů do fotoaparátu a mobilů. Určitě to není vše, tak to časem doplním. Velkou oblastí jsou různé snímače a měřáky. Když jsem se začal zabývat tím, co dnešní trh nabízí za řídící panely, dost rychle jsem dospěl k přesvědčení, že je to zbytečně drahé, nevyhovující a málo interaktivní. Například jen zobrazovací panel s třemi řadami LED diod plus dva vypínače se prodávají nejméně za dva tisíce korun. No sakra nejsem blázen strkat takový prachy za výrobní cenu (když to přeženu) cca 100 Kč! Takový Rothschild nejsem, abych vyhazoval své těžce vydřené peníze do kanálu. Jsem přece programátor! A to programátor, který si pamatuje, že existuje jakési zařízení jménem Arduino. Kdo to nezná, tak jen v krátkosti, oč jde. Jedná se o jednoduchý jednodeskový osmibitový mikrokontroler (v podstatě počítač), který lze programovat a který umí zpracovávat vstupní signály z různých senzorů a zobrazit je na externí displej. Jedná se o Open-Source jak v hardware tak software a z toho vyplývá, že je volně k dispozici neuvěřitelné množství softwaru i hardwaru. No to jsem si naběhnul! Už tři dny prolézám net s hledáním projektů, které řeší podobné záležitosti pomocí Arduina a nestačím se divit. Jeho čínské klony se pohybují v řádu maximálně dvou set korun, různá čidla v řádu desetikorun. Už víte, kam směřuji? Ano, řídící centrum bydlíka si udělám sám. Je to hezká výzva, u které se nebudu nudit a hodně si rozšířím obzory. Jen ve stručnosti vypíšu seznam modulů a senzorů, které lze s Arduinem propojit. Senzor pro měření všech možných fyzikálních veličin jako napětí, proudu, magnetické směru (kompasu), akcelerometru, otřesů, teploty, vlhkosti, tlaku, vzdálenosti atd. A přitlačím na pilu. Rozšiřující moduly (slangově shieldy) umí LCD displeje (i dotykové), WiFi, Ethernet, GPS, GSM, práci s SD kartou, VGA kameru, převodníky napětí a proudu, přepínat relátka, ovládat další elektrická zařízení. A poslední pecka, Arduina jsou různě „mocná“ a lze je spojovat do lokální sítě, pokud by vše nezvládlo jedno (a to je skoro jistota). No s tím se dají dělat ohromné věci! A to vše za (takřka) pár šupů. Jen je potřeba se to naučit a uplatnit v praxi. Ale to bych se už opakoval. Jdu se učitsmile[1] Motomed je rotoped pro vozíčkáře, rehabilitační zařízení, které rozhýbává nohy, případně i ruce