3.listopadu 2016 – Práce pokračují

Dnes odjíždím k Jurovi, nakonec autem. Jednak vezu sebou dost věcí a za druhé mám nejistotu,  kdy odjedu, zatím to vypadá na neděli 6.listopadu. Cesta byla dobrá, jen kolem Brna bouračka na 40 minut, tak jsem to objel prdelkama. Odpoledne jsme toho už moc nestihli, protože Jurovi přijela návštěva a po změně času už se brzy stmívá a je zima. Tak holt zítra. Večer jsem ještě navrhnul krabičku pro moduly s Arduinem a během hodiny mi ji Ondra vytisknul na 3D tiskárně. Úžasné, jak je v dnešní době rychlá cesta od návrhu k realizaci. Připravuji modul, který bude hlídat vodorovnost plošiny pro zajetí do šuplíku; špatně se to jen očima odhaduje. Pokud totiž plošina není ve správné výšce, nedá se s ní zajet dovnitř a zbytečně ji pak likvidujeme.

 Wp_20161104_21_31_32_pro

4.listopadu 2016 – Taháme elektriku

Měl jsem dopředu připravenu tabulku drátů, barev a průřezů, co kam roztahat. I tak nám to zabralo skoro celý den. Je neuvěřitelné, kolik metrů drátu se tam vejde. Potřebovali jsme je roztahat, než dojde k zateplení a zakrytí povrchovými deskami. I když musím Juru pochválit, že na zateplení už silně zapracoval a hodně ploch už bylo nalepeno, než jsem do Suchdolu přijel. Navečer jsme ještě doplnili ovladač plošiny o tlačítka na vyjíždění plošiny ven a dovnitř a vyměnili třížilový  kroucený přívodní kabel za pětižilový, takže nyní již ovladač vypadá důstojně. Zítra ho připojíme k plošině.

Wp_20161104_18_12_29_pro  

Zbývající dva dny se chceme věnovat nábytku; tj. schránce na plynovou nádrž a kuchyňské lince. Přece jen je dobré, když na větší práce jsme dva.

5.listopadu 2016 – Schránka na plynovou nádrž

Bojujeme s místem (vadil tam roh plošiny), proto schránka není obyčejná krabice, ale s pěkným „ufiknutým“ rohem. A hned je z toho hraní na celý den. Ale zde je výsledek.

Dscn4980_3  

6.listopadu 2016 – Pracovní deska se šuplíky

Dnes byla na řadě pracovní deska od kuchyňské linky. Nejdřív jsme si museli „udělat“ místo na okno, takže z přepážky se stal náhradní díl. Jura ji právě demontuje.

Dscn4979_2  

Ondra trochu narostl a dokazuje nám, že náš bydlík není určen pro osoby vyšší než 165 cm. Ale my zas dosáhneme na strop, heč.

Dscn4989  

No, a zde je výsledek dnešního snažení; pracovní deska a kastlík na šuplíky. Juru sice durdí, že dávám na web i nekvalitní fotky, za což se všem  omlouvám. Berte to jako dokumentaci našeho snažení. Lepší foťák a lepší světlo zrovna nebylo po ruce. Po změně času se nám stmívá brzy.

 Wp_20161106_15_09_58_pro

20.listopadu 2016 – Zateplení a Řídící centrum bydlíku

Včera jsem pohovořil s Jurou po Skypu, abych zjistil jak práce v Suchdole pokračují. Není to teď žádná sláva, neboť je zima a brzy tma. Vzhledem k tomu, že zrovna Jura lepí izolace a nemůže kvůli zimě moc větrat, tak se z něj stává pomalu feťák. Tak jen opatrně! Na izolaci není moc co fotit, tak dnes fotečka z bydlíku nebude.

Ani já se v Praze neflákám a připravuji elektroniku pro Andulu složenou z různých čidel a Arduin. Dlouho jsem zvažoval, zda tuto pasáž nedat do sekce Arduino, ale nakonec to napíšu sem. Hlavní počítač je Arduino Mega 2560. Jeho hlavním úkolem je odchytávat hlášení čidel (znovu připomínám, že jsem se rozhodl udělat síť bezdrátovou na frekvenci 433MHz), dekódovat jejich výsledky a zobrazovat je na TFT displeji. Pro komunikaci jsem vymyslel přenosový protokol s jednoduchým CRC součtem. Aby čidla nezahlcovala komunikaci, tak v případě, že měří stále stejné hodnoty, tak tyto nezasílají a na nějakou dobu se odmlčí. Hlavní počítač si dělá statistiku došlých zpráv, z toho půjde i poznat, zda nějaké čidlo nevypadlo. Prozatím mám hotové čidlo měřící hladinu v nádrži (umí rozpoznat 5 úrovní) a čidlo GPS, barometrického tlaku, teploty a akcelerometru, dále čidlo hlídající vyrovnání invalidní plošiny do roviny nutné pro zasunutí. Jádrem čidel jsou Arduina Nano a Micro. Hlavní počítač je doplněn obvodem RTC (drží reálný čas, což Arduino samo o sobě moc neumí) a zapisovačem na mikro SD kartu.

Tak a nyní k jednotlivým obrazovkám (mezi nimi se dá přepínat pohybem joystiku). Předem se omlouvám, že výstupy jsou v angličtině. Coby programátorovi je mi to bližší, Arduino moc češtinu neumí a Jura se holt těch pár anglických slovíček naučí.

Wp_20161121_15_27_38_pro_2  

Zde jsou vidět stavy jednotlivých nádrží (pitná - Fresh, odpadní - Grey a splašková - Black) a teploty vody při vstupu a výstupu z bojleru.

Wp_20161121_15_28_03_pro_2  

Tato obrazovka je věnována času. Zobrazují se celkem tři: dole vpravo UTC (neboli GMT – Greenwich Mean Time) čas, na který je nastaven obvod RTC (Real Time Clock). Od něj vlevo dole se odvozuje CET (středoevropský) čas (přes léto ukazuje středoevropský letní čas, tzv. CEST). Letní a zimní čas se přehazuje automaticky dle známých pravidel. Nahoře se ukazuje lokální čas a datum  dle polohy bydlíka na zeměkouli, pokud má údaje z GPS. Pokud signál z GPS není dostupný, jsou údaje červené a ukazuje UTC čas. Obvod RTC se trochu rozchází (za den o pár vteřin), proto se sám dolaďuje dle údajů z GPS (ano, údaje z GPS mimo jiné obsahují i přesný čas).

 Wp_20161121_15_28_31_pro_2

Třetí obrazovka je věnována měření plynu a nástavbové baterii. Ukazuje stav plynu v nádrži, kolem baterie měří její aktuální napětí a proud. Zároveň měří i kolik do baterie za den přiteklo (Cap+ v Ampérech) a kolik z ní odteklo (Cap-), což v dlouhodobém součtu dává celkovou kapacitu baterie v Ampérhodinách (Ah). Jsem sám zvědav, jak moc se toto počítání bude shodovat se skutečností.

 Wp_20161121_15_29_00_pro_2

Čtvrtá obrazovka je věnována trošku meteorologii. Na trhu jsou tři prd…e (pardon – ohromné množství) čidel, měřících teploty, tlaky a vlhkosti. Takže i náš bydlík si tato čidla poveze. Vlevo nahoře ukazatel tlaku, pod ním teplota uvnitř, uprostřed teplota venku (nad ním denní minimální a maximální dosažená teplota). Vpravo jsou ukazatele vlhkosti venku a uvnitř. Nyní mě napadá, že aby obrazovka byla dokonale souměrná, měl bych prohodit ukazatel tlaku s vnější teplotou.

Pátá obrazovka zatím není hotová, ale bude věnována souhrnným varovným a informačním hlášením ve stylu „vše důležité hodno pozornosti“ na jedné obrazovce.

 Wp_20161121_15_30_03_pro_2

Šestá obrazovka využívá hodně údajů z GPS, samozřejmě polohu (zeměpisnou šířku a délku), výšku zobrazuje jak dle GPS, tak dle barometrického tlaku (údaje se rozchází, je nutné je brát s rezervou – počkáme na praxi, co bude přesnější). Dále je zde dopočítaná vzdálenost a kurz do Prahy (když se budeme toulat po tom světě, že?). Rychlost a kurz auta je jasná věc, to GPS umí. Ze známé zeměpisné polohy lze vypočítat dobu východu a západu Slunce a Měsíce a jeho fázi (i s ikonkou, heč!), tak proč je sem nedat, že? Když je na obrazovce ještě kousek místa a algoritmus výpočtu lze najít na netu.

Wp_20161121_15_31_28_pro_2  

Sedmá obrazovka je věnována stavu auta a čidel, zde je zatím zobrazen náklon auta (předek a levý bok auta je v tomto případě o něco výš). Jak jistě víte, tak rovina je nutná pro bezproblémový provoz chladničky a my na káře máme rovinu také rádi.

Mám ještě pár nápadů, ale s těmi se pochlubím, až to bude hotové. Pro dnešek snad stačilo.