13.července 2017 – Internet v Andule

Přesto,  že jsem už zase 14 dní v nemocnici kvůli dalšímu dekubitu (což je na palici, ale už jsem podniknul rázné kroky, aby tento byl poslední), tak makám jako divý.  Tak ta hlavní událost, co mi udělala velikou radost; na stolečku zde v nemocnici jsem rozjel počítačovou  síť, kterou budeme používat v bydlíku. Kupodivu vše pořízeno za levný peníz (přibližně 1500,-- Kč) a skládá se z těchto komponent: wireless wifi router 3G/4G TP-LINK TL-MR3020, wifi antény Tenda W311U+ a LTE modemu Huawei E3372 (testoval jsem i s 3G modemem Huawei E3131). Marná sláva, LTE modem je rychlejší, vše ovšem závisí na dostupném signálu.

Wp_20170713_10_06_35_pro_2  

Tato sestava umožňuje přístup k internetu až 10 zařízením (počítačům) současně. Wifi anténu budeme využívat v případě volně dostupných wifi sítí, modem v případě, že budeme bez volné wifi. Zde je celá sestava ve své „nahotě“. Prozatím jsem měl zapojen noťas, tablet a IP kameru dohromady v síti s dobrým výsledkem.

 Wp_20170713_10_12_44_pro_2

No, a teď další novinky od Jury, s nímž si takřka denně volám. Dodělal plynový tlumič k rozkládací posteli. Bez něj bylo skoro nemožné postel rozložit s omezenými silami vozíčkáře, teď se dá rozložit a složit s prstem v nose.

Dodělal vše podstatné na elektrickém panelu (jedny dráty  byly krátké, takže je prodloužil). Vyzkoušel naši čínskou nabíječku nástavbové baterie; snad bude stačit, pokud ne, mám v záloze vyhlédnuté další dvě.

Do kuchyňské linky zasadil dřez a vodovodní baterii a napojil odpad z dřezu.

Do toho objednávám poslední komponenty do bydlíku; přibližně polovinu posílám rovnou k Jurovi, aby měl z čeho stavět. Už jsem ve fázi, že objednávám nádobí, nářadí do kuchyně, ložní prádlo apod., z čehož je patrné, že fakt již finišujeme. Nejsložitější bylo vyjednat koupi vodního antibakteriálního filtru z Německa; u nás se neprodává. A dnes mě pobavil telefonický rozhovor v angličtině s paní z Číny, kde jsem se snažil koupit šetřič vody (reaguje přes IR senzor, vodu pustí jen když pod něj dáte ruce či nádobí). Kupodivu jsme si rozuměli, ale z obchodu kvůli vysokým dopravním poplatkům sešlo. Když jsme u těch jazyků; jedna ze sestřiček je z Ukrajiny, bavíme se spolu rusky a zjišťuju, že na škole do mě tu ruštinu fakt dostali dobře.

Nyní se peru s IP kamerou, kterou chci použít jako couvací kameru napojenou přes wifi router na tablet. Obraz dává, ale strašně neostrý, tak to bude ještě trochu boj.

Další důležitá věc; rozjel jsem jednání ohledně přetypování dodávky na obytné auto. STKáčku stačí papír, že změny, které jsme udělali, nezasahují do konstrukce a tento papír by nám měl dát výrobce, tudíž Fiat. Ten člověk z Fiatu má do konce týdne  dovolenou, tak mám čas na dodělání blokových schémat a sepsání  technické zprávy. Tak držte palce.

14. červenec 2017 – Couvací kamera

Dnes mě čekal úkol rozjet IP kameru, ze které díky naší internetové síti mohu udělat couvací kameru. Vybral jsem model Edimax IC-3116W, díky tomu, že má i noční vidění (cena cca 1300,-- Kč).

Wp_20170714_14_17_32_pro

Wp_20170714_14_17_58_pro

Trochu jsem se potrápil s neostrým obrazem, než jsem přišel na to, že mám ručně zatočit čočkou. V žádném manuálu jsem tuto poznámku nenašel. A druhý boj byl s doporučovanou aplikací EdiView II, která je totálně na h…o; pouze způsobovala zadření tabletu, na němž bychom rádi viděli bezdrátově obrázek při couvání. Ale protože aplikací pro zobrazení pohledu z IP kamery je pro Android v Obchodu Play tři prdele, tak snad hned na druhý pokus jsem trefil aplikaci „for Edimax“, která obrázek dávala. Pro dlouhé zimní večery třeba najdu ještě lepší, teď šlo hlavně o to dostat video přes náš wifi router na tablet; a to bezdrátově. A hlásím úspěch.

Image  

Opět jedna věc, o které jsem si nebyl stoprocentně jistý, zda bude šlapat. Takže kameru hodíme za zadní okno a na tabletu stačí pustit aplikaci a může se vesele couvat. Upozorňuji, že bez wifi routeru IP kameru rovnou s tabletem asi propojit nelze; v návodu to příliš nezdůrazňují. Aspoň mě se to nepovedlo, ostatně to ani nebyl cíl to natvrdo propojit.

A nyní půjdu kousnout do hořkého jablíčka a nakreslit blokové schéma rozvodu elektriky pro účely přetypování bydlíku.

16.července 2017 – Podklady pro přetypování

No, opravdu jsem se nenudil a během víkendu vyrobil krásné podklady pro Fiat, aby vydal papír nutný pro přetypování. Nakreslil jsem tři bloková schémata rozvodů vody, elektřiny a plynu, dále asi třístránkovou technickou zprávu plnou údajů o vestavěných technologiích a dírách do karosérie; vše pěkně s rozměry a technickými detaily. Nemělo by to být nic narušujícího, aspoň z mého pohledu. A ještě třešnička na dortu; mám od Karla Prokopa i dva protokoly o provedených tlakových zkouškách vodního rozvodu a rozvodu plynu. Takže to mám připraveno pěkně v mašličkách pro pana Fiata na pondělek.

Kromě toho jsem ve Sketchupu nakreslil pár krabiček, které nám ještě do bydlíku chybí, a poslal je mladému Jirkovi, který v současnosti provozuje Ondrovu 3D tiskárnu. Je jich celkem pět, z toho nejdůležitější je ta pro centrální Arduino sídlící v elektrickém panelu. Abych se nenudil, musel jsem ji pro chyby v modelu modelovat dvakrát. Neva, zase jsem si oživil práci ve Sketchupu; ona ta moje hlava ráda a rychle zapomíná.