14. červen 2018 – Pohádka o ZTP/P průkazu

To nám to letí a již dlouho ze mě nevypadl žádný článek na web, tak honem vše napravit. Před časem jsem vám slíbil pohádku o ZTP průkazu, parkovací kartě a povolení invalidního stání. Protože již dobíhám do cílové rovinky, mohu popsat průběh závodu, dnes již mohu napsat přímo maratónského.

Takže od začátku. Od svého úrazu v roce 1999 vlastním ZTP/P průkaz, jehož platnost čas od času vyprší a vy si ho musíte nechat prodloužit nebo nechat udělat znovu. Prodlužuje se v okamžiku, kdy máte ještě platnou lékařskou prohlídku, v druhém případě musíte před lékařskou komisi, která posoudí, zda máte na průkaz stále nárok. Já spadal do druhého případu. Průkaz mi končil 31.3., proto jsem o něj zažádal již začátkem března. Já bláhový netušil, že měsíc na úředního šimla nebude stačit, neboť lékařskou prohlídku jsem absolvoval až začátkem května. Lékařská komise vydala verdikt před koncem května s výborným výsledkem, neboť jsem již prý tak opotřebovaný, že mě do konce života již nebudou potřebovat zkoumat a budou mi ZTP/P průkaz již jen prodlužovat. Týden trvala výroba průkazu, takže pro mě slavný den nastal 7.6.2018 (kam to honem zapsat, že?), kdy jsem si ho mohl fyzicky převzít. V pondělí 11.6. jsem na jiný úřad doběhl, aby mi k ZTP/P průkazu vydali i Evropský parkovací průkaz, naštěstí na počkání a protože na tyto dvě věci je navázané invalidní stání, co mám u paneláku v přeplněné Praze, mohl jsem po třech měsících konečně dodat chybějící doklady na Odbor dopravy Městského úřadu, kde už příslušný úředník ze mě byl tak nervózní, že ho mezitím vyměnili a kauzu dojednávám s jiným. Samozřejmě vtip. Lidé přicházejí a odcházejí, že? Takže ještě týden a bude vše v richtiku. Lehce do toho promluvilo i v současnosti oblíbené téma GDPR, neboť si to vyžádalo jeden podepsaný papír se souhlasem o zveřejňování údajů navíc.

Nyní trochu statistiky. Celá akce proběhla pomocí 6 fyzických návštěv 4 institucí, hromady oskenovaných papírů poslaných přes datovou schránku a skromných 30 Kč za výrobu průkazu a dvou fotek. A mám pokoj na 10 let dopředu. Paráda.

Že v dnešním článku nemám žádnou fotku? Oskenované průkazy sem dávat nebudu, i když bych je za to úsilí měl vyvážit zlatem, tam se pochlubím fotečkou z létání s droníkem.

Img_20180519_203125  

Nyní jsem na něj namontoval kameru, tak příště budou i fotečky a videa z výšky.

A proč jsme ještě nevyjeli? Protože stále hojím své bebí, dokonce jsem si objednal Wobenzyn (ne levná záležitost) pro rychlejší hojení. Termín na Norsko jsme posunuli na červenec.

Jura již bydlíka testuje. Byl s ním na rybách a na lukozávodech, kde vyměnil spaní v penzionu za pohodlné spaní v Andulce.

27. červen 2018 – Cestovní horečka začíná

Vážení, blíží se nám den, kdy vyrazíme na náš první velký výlet. Tím dnem by měl být 12. červenec 2018, jak jsme se s Jurou dohodli a cíl cesty někde na severu v Norsku. Takže, kdo dobře počítá, je to za dva týdny. Záměrně nic moc neplánujeme, takže se ničím nemusíme stresovat. Cíle našeho putování budeme stanovovat rovnou při cestě den dva dopředu.

Jen si tak pročítám a procházím různé informace. Tak například do Norska můžete vézt jen omezené množství alkoholu. Brambory nesmíte vůbec. Cenovky na potravinách tam prý mají stejné jako u nás. To je hezké. Jen s tím detailem, že norská koruna je jako tři naše. Ceny nafty jsou snad nejdražší v Evropě. Zajímavé, přitom ropu těží. Silniční poplatky a poplatky za tunely jsem vyřešil přihlášením se do jejich systému EPCplc; měla by přijít časem domů faktura k proplacení.

Platí tam naše zdravotní pojištění, hurá…nemusíme kvůli tomu nic zařizovat. Cestovní pojištění zařídíme přes internetové bankovnictví jako součást platební karty. Kromě pojištění karty jsou v tom pojištěna zavazadla, notebook, tablet, foťák. To by jako základ stačilo.

V Polsku asi pořídíme datovou SIMku, kvůli internetu. Mají tam opravdu zajímavé ceny. 1 GB vychází na 2 zloté, což je asi 12 Kč. Dále jsem objednal nějaké znaky vozíčkáře, ať jsme dostatečně rozeznatelní a také samolepky s našimi webovými stránkami, abychom si dělali trochu reklamy. Expediční logo zatím máme jen v návrhu. Kdybyste někdo věděl o šikovném grafikovi, dejte vědět.