6. září 2018 – Návrat do starých kolejí

Začal nám školní rok. Co jsem dělal od naší červencové testovací jízdy? No, neflákal jsem se, ani jsem o tom nestihl psát. Tak především jsem napřel všechny síly k dodělání veškeré elektroniky do Anduly, která se skládá z Arduin. V současné době je hotovo 6 modulů a 3 mám ještě rozpracované, takže jsem v dnešní době schopen odečíst cca 90% dat, která v budoucnu hodlám měřit a zobrazovat. Přitom jsem se opět velice vzdělal o našem okolním elektronickém světě, kolikrát jsem skoro cítil, jak se mi z přívalu informací vaří mozek. Jako příklad uvedu problém, když jsem si vymyslel, že funkce velkého centrálního modulu řízeného Arduinem Mega nacpu do pomocného kapesního modulu, který slouží k zobrazování informací, když budeme z auta venku. Například když při čerpání vody nebo plynu budeme chtít znát stavy nádrží. Nebo když budu sedět coby řidič, na centrální modul nedohlédnu, a přesto budu chtít vědět, jak mám auto srovnané do roviny. Nebo když budu kalibrovat plošinu, zda je ve správné poloze pro zasunutí. Nacpat tento úkol do malého Arduina bylo opravdovým duchovním cvičením a nyní je cca z 90% hotov.

Ve chvílích, kdy jsem si potřeboval orazit, jsem doplňoval Bydlíkový manuál, jak jsem pracovně pojmenoval příručku, která pro nás bude biblí, když se ve výbavě auta něco potento. Slouží jako rychlý rozcestník při hledání jakékoliv informace o nějakém konkrétním zařízení či problému. K dnešnímu dni má 37 stran a v přílohách dalších 61 návodů na různá použitá zařízení. Celkově je to cca 4 GB informací; žádná videa, jen texty a fotky.

Do toho Jura dodělává pár maličkostí, ani je nebudu rozepisovat, nejsou to žádné zásadní změny. Tyhle dodělky nás stejně budou provázet stále, jak budeme bydlíka vylepšovat.

Andulku si budeme předávat 29. září, kdy se chystám na Moravu kvůli velké rodinné sešlosti. Ostatně příbuzní jsou zvědaví na naše společné dílo, takže to bude spojeno i s exkurzí. A od Ondry si vyzvednu krabičky na chybějící moduly, které vytisknul na 3D tiskárně. Když jsme u 3D tisku, máme takto zhotovené například všechny uzavírací západky u skříněk a tyto slouží na jedničku. Možná si to neuvědomujete, ale začínáme žít v 3D plastické době. Vše si zhotovíme na míru a dle svých přáních.

8. září 2018 – Obrazovky pomocného modulu

Minule jsem cosi psal o stavu 90% pomocného modulu, k dnešku mohu zahlásit, že jeho software je hotov ze 100%. Tento modul tedy ukazuje všechny důležité hodnoty, které nasbíral z ostatních čidel. V průběhu vývoje tohoto modulu jsem dokonce musel měnit mikrokontroler za jiný, o chloupek vybavenější. Tím chloupkem mám na mysli fakt, že Arduino Micro má oproti Arduinu Mini o 0,5 kB větší RAM paměť a to zachránilo celý projekt modulu. Z FLASH paměti (kde je nahrán program) zbylo cca 400 bytů, což tvoří asi 2 % FLASH paměti. Celé to běhá ve 28kB FLASH paměti;, víc k dispozici opravdu není. Software musel projít drakonickou dietou, aby se tam vešlo vše, co jsem chtěl a musel jsem použít i dost neznámé programátorské triky, které se normálně moc nepožívají. To píšu proto, abyste měli představu, s jakými problémy jsem se musel vypořádávat.

D0

D1

D2

 D3

D4

D5

D6

D7

Ds

Zde je konečný výsledek asi tak měsíčního snažení; 9 úžasných obrazovek. Nyní k nim napíšu ještě příručku a mohu odškrtnout další úkol. Opomněl jsem ještě skutečnost, že to celé musím nacpat do krabičky 8 x 4 x 3 cm.

Ta krabička vypadá takto:

Ccc_aux_modul  

25. září 2018 – 3D tiskárna

Někdo by mohl namítnout, že tento článek by měl patřit jinam, ale přece jen to s bydlíkem má souvislost.

Takže od začátku. Posledního půl roku mě lákala myšlenka pořídit 3D tiskárnu. Kdo neví oč jde; jedná se o výrobu předmětů z plastu na speciální tiskárně. V našem bydlíku jsou už takové předměty zastoupeny, např. veškeré zavírání skříněk je takto vyrobeno, rovněž tak všechny krabičky na elektroniku.

Protože jsem nechtěl být závislý na Ondrovi v Suchdole a nechtěl jsem ho stále otravovat s žádostmi o tisk a hlavně jsem si chtěl celou problematiku osahat, objednal jsem stavebnici tiskárny Tevo Tarantula (u soudruhů z Číny za velice slušný peníz z německého skladu, takže už za týden tu stavebnice byla). Dle návodu to ti rychlí zvládají za 9 hodin. No já jsem asi pečlivější a s mou chromou rukou mi stavba trvala týden.

Img_20180913_081424  

Nyní mám za sebou týden zkušeností s tiskem a musím všem doporučit; je to ohromná zábava srovnatelná s koukáním do hořícího krbu. Když vidíte, jak tiskárna vrstvičku po vrstvičce tiskne model, tak se od toho nemůžete odtrhnout. Je to opět nový svět, který vás nenechá ani spát a do kterého se můžete ponořit, ať již vlastní modelování předmětů na počítači, tak konverze do modelu pro tisk, nebo různá vylepšování dané tiskárny a řešení problémů kolem samotného tisku. V dnešní době je již spousta materiálů, ze kterých lze tisknout, o barvách ani nemluvě.

Img_20180921_082543  

Nyní jsem ve stavu, že kudy chodím, tudy přemýšlím, co kde v domácnosti vylepšit či nahradit výrobkem z 3D tiskárny. Je radostné vědět, že od nápadu k realizaci vás dělí kolikrát jen pár hodin. Předmět namodelujete třeba za hodinu na počítači. Příprava dat pro tisk zabere pár minut. No a vlastní tisk; ten počítejte spíše v hodinách, záleží na velikosti předmětu a zvolené kvalitě tisku.

Img_20180925_105521  

Toto je například jeden z držáků dvou poliček (nad sebou) a to podivné žebrování jsou držáky volně visících kabelů. Uznejte, že takovýto držák v obchodě nekoupíte. Omlouvám se za fialovou barvu, sám si teprve zvykám. Tento filament (plast) byl přibalen ke stavebnici a na něco ho vyplácat musím.