4.únor 2019 – Novinky

Jistě se těšíte na novinky. Já také. Hned vás zklamu. Žádné nemám. Tak napíšu jen trochu plkání, které mě jen tak napadne, aby se mi nezkracovaly žíly.

Venku nám uhodily mrazy a je to skoro k breku, když si pomyslím na nějakou tu cestu do teplých krajin. Hned mě popadají cestovatelské choutky. Nedalo mi, abych se nepodíval, jak to dělají jinde. Vzpomněl jsem si, že Pavel Liška s Honzou Revaiem přece měli v roce 2018 jet na motorkách střední Ameriku. A ejhle. Seriál Vandráci (Vagamundos) už je na světě. Má 8 dílů a je fakt na co koukat. Něco takového taky musíme natočit. Zajímavé záběry z dronu a občas nějaké to časosběrné video. Pěkné, opravdu. Pořád musím přemýšlet o problematice ponorky na dlouhých cestách. Tady to kluci vyřešili tím, že si na 4 dny dali sbohem a každý jel chvíli svoji ligu. My s Jurou to takhle udělat nemůžeme.

No, a teď z trochu jiného soudku. Pořídil jsem robota na čištění oken. Nejsou lidi. Objednával jsem ho u soudruhů, přijel ze skladu ve Španělsku, což mělo hned dvě výhody. Přicestoval za 4 dny (což je prozatímní rekord co se týče rychlosti dodávek z Aliexpresu) a nemusel jsem řešit clo a DPH, neboť to bylo v rámci EU. Dalším kladem byla samozřejmě cena, která je skoro třetinová oproti cenám za tyhle roboty u nás (ve finále dostanete stejného robota, že?).

Img-20190125-wa0005  

Konečné dojmy? Jedním slovem: paráda. Neměl jsem dva roky umytá okna, žaluzie už jsem měl stále stažené jen proto, abych se nemusel koukat na špinavá okna. Za hodinu jsem měl umytá čtyři okna. Bral jsem je důkladně, už jen pro tu radost dívat se, jak ten robot leze po okně. Dostal jméno Píďalka podle způsobu pohybu. Skládá se ze dvou kartáčů a na okně drží podtlakem, který si sám vytváří. Vždy jeden kartáč stojí přicucnutý, zatímco druhý se točí a čistí okno. Pak si role prohodí. Dálkovým ovládáním robota vyženete až do horního rohu a on pak už sám jezdí v pásech po okně a pomalu slézá dolů. Zapojuje se normálně dlouhým kabelem do zásuvky a kdyby náhodou elektrika vypadla, je vybaven záložní baterkou, na kterou se drží přicucnutý ještě čtvrt hodiny a k tomu zoufale houká, aby ho někdo z okna sundal, než mu dojdou síly. Kromě toho ho můžete jistit ještě pojistným lankem. Suma sumárum: pro vozíčkáře, který nedosáhne na vršek okna, skvělý pomocník.