Jsou to již nějaké dva roky, co mě začalo trápit připojení k netu. V horkých létech router občas zastávkoval a musel být restartování. Spojení UPC s Vodafonem kvalitě nepřispělo, občas se objevily i několikahodinové výpadky. Suma sumárum, spokojenost zde nebyla. Na podzim 2020 se po paneláku objevily letáky firmy PODA jako o novém poskytovateli; optická vlákna, lepší cena, instalace a pronájem routeru zdarma, první dva měsíce provozu rovněž zdarma. Mám o čem uvažovat? Volám agentovi Panskému, že mám zájem a prásk ho. Do týdne mám nataženou novou optiku a nový router, který umí běžet zároveň na 2.4GHz i na 5GHz, což jsou dnes oblíbená WiFi pásma.

Air3393  

Můj tablet umí jen 2.4, ale všechna ostatní zařízení 5, a tam to, panečku, lítá. Zde na sídlišti 5GHz není ještě tolik obsazených. A přitom se na WiFi síti vzájemně vidí. Tři počítače jsem píchnul na ethernet kabely a čtvrtou zásuvku jsem využil pro tiskárnu, ke které jsem pořídil síťový adaptér, tím pádem mohu tisknout z jakéhokoliv počítače po síti. Malá vada na kráse, skenování po síti ne a ne fungovat. Škoda, ale co bych od babičky tiskárny všechno nechtěl. Síťové disky jsem vystěhoval z ložnice, takže PC v ložnici nemusí v noci běžet a je naprosté ticho. I ty všechny kabely jsou nějak urovnanější. Příjemný vedlejší efekt této přestavby sítě je poloviční spotřeba proudu, taky dobré. Nějaké čtyři stovky měsíčně to hodí. Uvidím za rok na faktuře od elektriky.

Jedna piha na kráse. PODA mě nepustí do administrace routeru, mohu volit jen kanály v rámci WiFi pásem a název a heslo sítě. No jo no.

A k tomu jedna třešinka na dortu. Mám internetovou TV s asi 50 kanály. Sice televizi kvůli všezabíjející reklamě nesnáším, ale k usínání je to dobré. Pořady nemohu nahrávat a dívat se na minulé pořady jde jen omezeně. Ale je to zadarmo, co bych chtěl.